Nie dajmy sobie ukraść ...

Nie dajmy sobie ukraść Adwentu i Bożego Narodzenia - na ile niesie nas w tym czasie WIARA i DOBRA TRADYCJA.

 

1/ RORATY
  będą odprawiane – tak jak dotychczas we wszystkich kościołach: 
  Wysoka – codziennie o g. 18.00 ;      Wachów i Kolonia Ł. – w podanych terminach o g. 17.00
  Myśl przewodnia adwentu – EUCHARYSTIA.

2/ Brak zakazu chodzenia do kościoła.
Ograniczenia miejsc w kościele właściwie dotyczą tylko Wachowa. W pozostałych kościołach będzie trudno wypełnić miejsca podane w limitach. Aby umożliwić dzieciom uczestniczenie w roratach – wykorzystajmy dobrze nasze duże kościoły. Do kościoła możemy także wstąpić każdego dnia na adorację Najświętszego Sakramentu. Doświadczamy współcześnie – że coraz mniej jest nas w kościele na mszy św.

3/ W kościele zachowujemy podane zasady solidarnego bezpieczeństwa ( stosowny dystans ):  dwie osoby w ławce ( Wysoka, Kolonia Ł.) oraz jedna ( Wachów).

4/ Dzieci małe powinny być w pierwszych ławkach – by mieć kontakt wzrokowy z ołtarzem. 
Rodzice najczęściej wybierają egoistycznie wygodne miejsca dla siebie w ostatnich ławkach - dzieci małe są wtedy zagubione.

5/ W czasie mszy św. i nabożeństw musimy bardziej zaangażować się w śpiew – czasami jest bardzo słabo.

6/ Do komunii św. podchodzimy bezpośrednio po modlitwie: Oto baranek Boży.
Coraz mniej osób przystępuje do komunii św. – szczególnie na pogrzebach i ślubach. Spowiedź św. jest regularnie – inne zakazy również nie obowiązują.

7/ Przyjmujemy zasadniczo komunię św. na rękę.
Nie wszyscy jeszcze potrafią to zrobić poprawnie. Popatrzmy na innych  - którzy robią to dobrze.

8/ Przed mszą św. roratnią – dzieci odmawiają z innymi różaniec – siedzą w swoich ławkach. Po zakończeniu modlitwy ustawiają się  przy ostatniej ławce do procesji z lampkami adwentowymi ( wszystkie kościoły ). Później wracają do swoich ławek. Po błogosławieństwie – podchodzą  w dwóch szeregach po obrazek.

9/ Czas  ADWENTU – to czas modlitwy w kościele i rodzinie.
  RORATY + Modlitwa w RODZINACH.

10/ Wszyscy, którzy nie mogą uczestniczyć we mszy św. – mogą korzystać z transmisji internetowej z Wysokiej – pobożnie uczestnicząc rodzinnie we mszy św.

11/ W sobotę Wysokiej z lampkami przychodzimy na pierwszą mszę św. odpustową. Podzielmy się w rodzinach tak – aby wykorzystać trzy  możliwości uczestniczenia we mszy św. ( sobota – niedziela:  aby zmieścić się w podanych limitach).

12/ MARYJA prowadzi nas w Adwencie do Jezusa. 
Dzieci zapraszają Maryję do swoich rodzin przez dobre uczynki, które wypisujemy na serduszkach – które są zaproszeniem Maryi do rodziny.

13/ Spotkania z św. Mikołajem oraz  inne spotkania okolicznościowe grudniowe - są odwołane.

14/ TYTKA MIŁOSIERDZIA i inne inicjatywy charytatywne są aktualne.
Poprzez wspólne przedsięwzięcia dostrzeżmy będącym w trudnej sytuacji życiowej. Tytki miłosierdzia ( niekoniecznie w oryginalnej TYTCE – będą w kościołach od środy) w adwencie składamy kościele przy dekoracjach adwentowych u pań  z Caritasu. 
Można też wejść w program pomocy poprzez złożenie ofiar w kopertach – składając bezpośrednio u osób odpowiedzialnych za realizację programu pomocy ( Caritas, szafarze, kancelaria parafialna ).

15/  Święta Bożego Narodzenia – jakie ??? 
Wszystko – teraz inaczej. Najważniejsza – RODZINA oraz klimat jaki sobie sami stworzymy w Rodzinie! Bez paniki; Czas na modlitwę i dla rodziny.     Kościoły mamy dostępne przez cały dzień. Czy będą stajenki w kościołach ????

16/ Czas na nowe formy przeżycia Adwentu i Bożego Narodzenia – na fundamencie starych mocnych tradycji parafialnych i rodzinnych.

17/ Epidemia zakupów – w tym roku inaczej ?!?!?!

18/ Czas zimowy ma to do siebie, że w kościele jest chłodniej niż w domu i marketach. Ubieramy się więc stosownie do tej pory roku.

19/ OPŁATKI…..ŚWIECE ADWENTOWO – WIGILIJNE…..
Staramy się nabyć w kościołach i zakrystiach w pierwszych dniach Adwentu. Świece mogą być wykorzystane na wieniec adwentowy lub stroik adwentowy.

 

Pandemia uczy nas odchodzenia od schematów – uczy pokory i prowokuje do podejmowania nowych wyzwań na różnych odcinkach życia.Wszystkie aktualności

wykonanie: blackgoose.pl © Parafia Wysoka 2006-2019