Msza św. w intencji tegorocznych jubilatów małżeńskich

W Niedzielę Świętej Rodziny -  Biskup Opolski odprawi o godz. 9.00 Mszę św. w intencji jubilatów w katedrze opolskiej. Msza św. będzie transmitowana przez telewizję TVP3 Opole. Zgłoszeni jubilaci otrzymali od Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin pisemne pozdrowienia i błogosławieństwo Biskupa Opolskiego z informacją o tej Mszy św. i zaproszeniem do duchowej modlitewnej łączności.Nowe okno...
Święta trochę inaczej

Sytuacja związana z epidemią skłania nas ku temu, aby zachować zalecane zasady bezpieczeństwa, a jednocześnie nie zakłócać zbyt mocno normalnych zasad życia.

Kilka sugestii niech nam pomoże bardzo dobrze przeżyć te święta, które będą wyglądały tylko trochę inaczej.

 

1/ W kościołach mamy przepisane limity. Zasadniczo mamy po dwa miejsca w ławkach – więc nie tłoczymy się niepotrzebnie jeden na drugiego. Zawsze pierwsze ławki są wolne – należy więc podejść do przodu, gdy ławki z tyłu kościoła są już zajęte.

2/ Msza św. w internecie – tradycyjna już u nas możliwość dołączenia się do modlących. Pamiętajmy o stworzeniu sobie właściwej atmosfery w domach rodzinnych. Niech uzupełnieniem tej modlitwy będzie jednak w miarę możliwości wejście do kościoła.

3/ ADORACJA PRZY STAJENCE - w Wysokiej przez cały dzień a w pozostałych kościołach wtedy, gdy jest msza św. Wykorzystajmy czas świąteczny na krótką modlitwę indywidualną w tym miejscu – szczególnie  z dziećmi.

4/ Komunia św. chorych w czasie świątecznym – do ustalenia zakrystiach.

5/ Przystępowanie do komunii św.

   a) Komunię św. przyjmujemy zasadniczo na rękę. Osoby przyjmujące do ust podchodzą jako ostatnie.

   b) Przystępując do komunii św. – zachowujemy rozsądny dystans – nie tłoczymy się niepotrzebnie jeden na drugiego. Mamy wystarczająco wiele miejsca, aby podchodzić spokojnie – „nie wchodząc jeden na drugiego” Dla odchodzących po przyjęciu komunii św. zróbmy zawsze wolne przejście.

   c) Do komunii św. przystępujemy w następujący sposób:
      Wysoka – w porządku świątecznym podchodząc do osób rozdzielających komunię św.  Podchodzimy w jednym szeregu  w nawach bocznych. W nawie środkowej podchodzimy w jednym szeregu - natomiast w okolicy pierwszej ławki bezpośrednio do komunii św. podchodzimy w dwóch szeregach. 
      Wachów – w porządku tradycyjnym.
      Kolonia Ł. – w porządku tradycyjnym.

 

6/ Święta w mojej Rodzinie…Nowe okno...
Wigilia Bożego Narodzenia

Przykazania kościelne nie zabraniają spożywania pokarmów mięsnych ...ani nie nakazują ich spożywania...

Postarajmy się jednak zwyczajowo zachować  abstynencję od pokarmów mięsnych.

------

WIGILIA  -  tradycyjny pusty talerz na stole wigilijnym należy wypełnić treścią współczesną:

- pocieszyć w chorobie
- podwieźć do kościoła
- zadzwonić do  s a m o t n e g o 
- / ???????? /.Nowe okno...
Skąd się wzięło Boże Narodzenie?

Według wszelkiego prawdopodobieństwa Kościół zaczął obchodzić święta Bożego Narodzenia w pierwszej połowie IV wieku, rychło po uzyskaniu wolności. Mimo bogatych źródeł chrześcijańskich, pochodzących z tego okresu, nie sposób jednak ustalić jednoznacznie i definitywnie początków tego święta.

 Czytaj wiecej...
100-lecie naszej Orkiestry Parafialnej

Wskutek pandemii nie mogliśmy przeżyć jubileuszu 100 – lecia naszej orkiestry wg programu wcześniej przygotowanego. Mamy jednak pamiątkowe kubki (4 kolory),  które mogą nam w naszych domach przypominać o orkiestrze, która od 100 lat uświetnia uroczystości w naszych kościołach i poza kościołami . 

Koszt 1 kubka – 25 zł.

Cel – wydrukowanie nowych nut do jednej książeczki.

1/ Kubki będą do nabycia w kościele w Wysokiej 6 grudnia ( odpust ) – po mszach św. 
2/ Kubki można nabyć drogą internetową.

Szczegółowe informacje: Rataj Piotr – tel. nr  692 972 245 oraz na FB: wysoka parafia.Nowe okno...
Nabożeństwo Fatimskie – 12.12.2020

RORATY  12.12.20 ( So. ) –  wspólne dla wszystkich w Kolonii Ł.

W tym dniu chcemy wszyscy spotkać się na Roratach w Kolonii Ł. Ten trudniejszy dojazd niech będzie małym wspomnieniem długiej, pieszej drogi na Roraty z kościołów filialnych do Wysokiej i podjęciem wysiłku, że jeden raz damy z siebie więcej.

W czasie tego ostatniego Nabożeństwa Fatimskiego chcemy podziękować za wszelkie dobro otrzymane w tym trudnym roku od Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej

Zabierzmy na to spotkanie lampki adwentowe lub świece ( dorośli ) …Nowe okno...
TYTKA MIŁOSIERDZIA

Nadszedł czas dzielenia się z innymi. Każdy kto może i chce – może przynieść do naszych kościołów TYTKĘ MIŁOSIERDZIA…..lub w inny sposób ( wcześniej już zaproponowany ) wejść w temat uradowania będących w potrzebie.Nowe okno...
Św. MIKOŁAJ – „patron daru człowieka dla człowieka”

Święty Mikołaj w swoim czerwonym stroju z workiem pełnym prezentów - tak Mikołaja wyobrażają sobie dzieci, co roku z utęsknieniem czekając na jego odwiedziny i prezenty, które ze sobą niesie. Wizerunek Świętego Mikołaja niewiele ma wspólnego ze starożytnym biskupem Myry, czczonym zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Czego nie wiesz o świętym Mikołaju? Sprawdź!

 Czytaj wiecej...
Nie dajmy sobie ukraść ...

Nie dajmy sobie ukraść Adwentu i Bożego Narodzenia - na ile niesie nas w tym czasie WIARA i DOBRA TRADYCJA.

 

1/ RORATY
  będą odprawiane – tak jak dotychczas we wszystkich kościołach: 
  Wysoka – codziennie o g. 18.00 ;      Wachów i Kolonia Ł. – w podanych terminach o g. 17.00
  Myśl przewodnia adwentu – EUCHARYSTIA.

2/ Brak zakazu chodzenia do kościoła.
Ograniczenia miejsc w kościele właściwie dotyczą tylko Wachowa. W pozostałych kościołach będzie trudno wypełnić miejsca podane w limitach. Aby umożliwić dzieciom uczestniczenie w roratach – wykorzystajmy dobrze nasze duże kościoły. Do kościoła możemy także wstąpić każdego dnia na adorację Najświętszego Sakramentu. Doświadczamy współcześnie – że coraz mniej jest nas w kościele na mszy św.

3/ W kościele zachowujemy podane zasady solidarnego bezpieczeństwa ( stosowny dystans ):  dwie osoby w ławce ( Wysoka, Kolonia Ł.) oraz jedna ( Wachów).

4/ Dzieci małe powinny być w pierwszych ławkach – by mieć kontakt wzrokowy z ołtarzem. 
Rodzice najczęściej wybierają egoistycznie wygodne miejsca dla siebie w ostatnich ławkach - dzieci małe są wtedy zagubione.

5/ W czasie mszy św. i nabożeństw musimy bardziej zaangażować się w śpiew – czasami jest bardzo słabo.

6/ Do komunii św. podchodzimy bezpośrednio po modlitwie: Oto baranek Boży.
Coraz mniej osób przystępuje do komunii św. – szczególnie na pogrzebach i ślubach. Spowiedź św. jest regularnie – inne zakazy również nie obowiązują.

7/ Przyjmujemy zasadniczo komunię św. na rękę.
Nie wszyscy jeszcze potrafią to zrobić poprawnie. Popatrzmy na innych  - którzy robią to dobrze.

8/ Przed mszą św. roratnią – dzieci odmawiają z innymi różaniec – siedzą w swoich ławkach. Po zakończeniu modlitwy ustawiają się  przy ostatniej ławce do procesji z lampkami adwentowymi ( wszystkie kościoły ). Później wracają do swoich ławek. Po błogosławieństwie – podchodzą  w dwóch szeregach po obrazek.

9/ Czas  ADWENTU – to czas modlitwy w kościele i rodzinie.
  RORATY + Modlitwa w RODZINACH.

10/ Wszyscy, którzy nie mogą uczestniczyć we mszy św. – mogą korzystać z transmisji internetowej z Wysokiej – pobożnie uczestnicząc rodzinnie we mszy św.

11/ W sobotę Wysokiej z lampkami przychodzimy na pierwszą mszę św. odpustową. Podzielmy się w rodzinach tak – aby wykorzystać trzy  możliwości uczestniczenia we mszy św. ( sobota – niedziela:  aby zmieścić się w podanych limitach).

12/ MARYJA prowadzi nas w Adwencie do Jezusa. 
Dzieci zapraszają Maryję do swoich rodzin przez dobre uczynki, które wypisujemy na serduszkach – które są zaproszeniem Maryi do rodziny.

13/ Spotkania z św. Mikołajem oraz  inne spotkania okolicznościowe grudniowe - są odwołane.

14/ TYTKA MIŁOSIERDZIA i inne inicjatywy charytatywne są aktualne.
Poprzez wspólne przedsięwzięcia dostrzeżmy będącym w trudnej sytuacji życiowej. Tytki miłosierdzia ( niekoniecznie w oryginalnej TYTCE – będą w kościołach od środy) w adwencie składamy kościele przy dekoracjach adwentowych u pań  z Caritasu. 
Można też wejść w program pomocy poprzez złożenie ofiar w kopertach – składając bezpośrednio u osób odpowiedzialnych za realizację programu pomocy ( Caritas, szafarze, kancelaria parafialna ).

15/  Święta Bożego Narodzenia – jakie ??? 
Wszystko – teraz inaczej. Najważniejsza – RODZINA oraz klimat jaki sobie sami stworzymy w Rodzinie! Bez paniki; Czas na modlitwę i dla rodziny.     Kościoły mamy dostępne przez cały dzień. Czy będą stajenki w kościołach ????

16/ Czas na nowe formy przeżycia Adwentu i Bożego Narodzenia – na fundamencie starych mocnych tradycji parafialnych i rodzinnych.

17/ Epidemia zakupów – w tym roku inaczej ?!?!?!

18/ Czas zimowy ma to do siebie, że w kościele jest chłodniej niż w domu i marketach. Ubieramy się więc stosownie do tej pory roku.

19/ OPŁATKI…..ŚWIECE ADWENTOWO – WIGILIJNE…..
Staramy się nabyć w kościołach i zakrystiach w pierwszych dniach Adwentu. Świece mogą być wykorzystane na wieniec adwentowy lub stroik adwentowy.

 

Pandemia uczy nas odchodzenia od schematów – uczy pokory i prowokuje do podejmowania nowych wyzwań na różnych odcinkach życia.Nowe okno...
Zmarli w ostatnim czasie kapłani

Zmarli w ostatnim czasie kapłani, którzy w naszej parafii również posługiwali: 

Ks. Herbert SIMON ( l. 76 ) 
Posługiwał w latach 80; zmarł 3  listopada. 
Pogrzeb odbył się Bogacicy.

O. Kapistran MARTZALL OFM ( l. 80 ).
Zmarł 25 listopada. Pogrzeb odbędzie się 1 grudnia o g. 11.00 w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu – Płoni.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…Nowe okno...
Zdjęcia z 240. Pielgrzymki na Górę Świętej Anny

W Foto-Galerii dostępne są zdjęcia z 240. Parafialnej Peilgrzymki na Górę w. Anny - zachęcamy do oglądania!

 

Zdjącia dostępne tutajNowe okno...
CARITAS DZIECIOM

22.07.2020r. (środa) odbędzie się wycieczka dla dzieci i młodzieży.  

W programie wycieczki nawiedzenie Bazyliki Matki Bożej Piekarskiej oraz wypoczynek i zabawa w Parku Rozrywki w Chorzowie LEGENDIA.

Koszt - 50 zł ( dla dzieci wycieczka jest częściowo dofinansowana z programu Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2019 z CARITAS Diecezji Opolskiej ).

Zapisy w zakrystiach lub pod nr tel. 691 920 744  (do poniedziałku).

Program wyjazdu: 

- Msza św. o godz. 7.00 w Wysokiej. 
- Wyjazd z Wysokiej o godz.7.45. 
- Nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śl. ( g. 9.00).
- Park Rozrywki w Chorzowie ( Wesołe Miasteczko – LEGENDIA; g. 12.00).

Serdecznie zapraszamy: Parafialny Zespół Caritas.Nowe okno...
Wspólnota Opiekunek Dzięcięctwa Bożego

Erygowana przez Biskupa Opolskiego 30 grudnia 2018 Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego jest grupą modlitewną, formacyjną i apostolską zrzeszającą kobiety świeckie oraz konsekrowane, które łączy modlitwa i troska o rozwój duchowy młodego pokolenia, pragnienie dojrzewania we wspólnocie dla lepszego realizowania zadań duchowego macierzyństwa oraz gotowość angażowania się na rzecz wychowania religijnego młodego pokolenia i formacji duchowej w parafii.

Zadania wspólnoty:

- podjąć codzienną krótką modlitwę w intencji dzieci, wnuków oraz całego młodego pokolenia  i rodzin.
- podejmować nieustanną pracę nad sobą
- brać udział w dobrowolnych spotkaniach formacyjnych w klasztorach, które będą obejmować wspólne nabożeństwo oraz siostrzane spotkania jako okazje do dawania świadectwa i budowania więzi
- gorliwie realizować zadania wychowawcze w rodzinie i poza nią
- angażować się w parafii na rzecz duchowego  rozwoju, szczególnie w formację młodego pokolenia
- osobiście i wspólnotowo czcić Najświętsza Maryję Pannę, św. Jadwigę i św. Annę przez modlitwę za ich wstawiennictwem, troskę o wizerunki i pielgrzymowanie
- świadczyć wzajemną pomoc duchową członkiniom Wspólnoty

Deklaracje do odebrania kościołach lub zakrystiach…

Przyjęcie kandydatek do Wspólnoty  - 24 lipca, g. 19.00 / kościół św. Anny /.Nowe okno...
Św. Krzysztof

Przez naszą postawę za kierownicą, przez nasz sposób odnoszenia się i traktowania innych użytkowników dróg, przez nasze podejście do przepisów drogowych, tworzymy kulturę bezpieczeństwa na naszych drogach. Stąd też, jesteśmy wezwani do odpowiedzialności i ostrożności, do kierowania się roztropnością i miłością, także w tym aspekcie naszego życia - to właśnie ma na myśli Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska, propagując pośród polskich kierowców „Dekalog Kierowcy”Nowe okno...
Dekalog Kierowcy - Przykazania dla kierowców:

1. Nie będziesz egoistą na drodze. 
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi. 
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować. 
4. Szanuj pieszych. 
5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy. 
6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny. 
7. Nie bądź brawurowy w prędkości. 
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo. 
9. Pomagaj potrzebującym na drodze. 
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej policji.Nowe okno...
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W NAJBLIŻSZYM CZASIE

1/ Koncert Charytatywny – modlitwa w int. Julii SZCZERBA–RURAŃSKI. ( 28.06.20, g. 14.00 ).

2/ I Komunia św. – Wysoka, 05.07.20 g. 9.30Nowe okno...
Gazetka Parafialna - Wielkanoc

Kliknij tutaj aby pobrać gazetkęNowe okno...
Porządek nabożeństw - Triduum Paschalne i Wielkanoc

Porządek nabożeństw - Triduum Paschalne i Wielkanoc - kliknij aby pobraćNowe okno...
LITURGIA TRIDUUM PASCHALNEGO

/ W.Czwartek, W. Piątek, W. Sobota  - bez udziału wiernych.
Od godz. 18.00 kościół będzie zamknięty /

1/ Do soboty kościół jest codziennie otwarty do godz. 18.00. 
/ czas na prywatną Adorację i odprawienie prywatnie Drogi Krzyżowej/

    W. Piątek –  g. 20.00 DROGA KRZYŻOWA
/ przygotowana przez młodzież – bez wiernych; transmisja: kamera, FB/

2/ W kościele może być tylko 5 osób jednocześnie !!!

3/ W czasie liturgii świątecznej ( niedziela, poniedziałek ) może być jednocześnie w kościele 50 osób.

4/ Te zasady musimy bezwzględnie przestrzegać !!!!
Nie podporządkowując się - bierzemy na siebie odpowiedzialność za  przekroczenie tego nakazu (= kara)

5/ Adoracja przy Bożym Grobie: sobota, godz. 9.00 – 18.00.

W tym czasie będzie ADORACJA KRZYŻA PRZEZ POKŁON !!!

6/ W czasie Triduum Paschalnego – nie ma możliwości przystąpienia do Komunii św.

7/ NIEDZIELA WIELKANOCNA – w kościele 50 osób !!!!

 

Pamiętamy:

- o dyspensie z uczestniczenia we mszy św. 
- o Żalu doskonałym ( zamiast sakramentalnej spowiedzi w najbliższym czasie )

 

Wykorzystajmy dobrze wszystkie inne możliwości – aby dobrze i owocnie przeżyć Dni Świąteczne [ transmisje parafialne oraz z innych kościołów; włączenie się w modlitwę „ przez nagłośnienie zewnętrzne” przy naszych kościołach.Nowe okno...
Transmisje Mszy Św. i nabożeństw

Transmisje Mszy św. i nabożeństw w Radio Doxa oraz w wielu wybranych stacjach radiowych i telewizyjnych a także: 

FB: wysoka.parafia ( tylko transmisje mszy św. i Ceremonii W.Tygodnia) oraz przez kamerę na stronie wwwNowe okno...
ŻAL DOSKONAŁY
Komunia duchowa - propozycje modlitw
Jak uczestniczyć we mszy św.
CZAS MODLITWY.
Dekret Biskupa Opolskiego regulujący kwestie liturgiczne i duszpasterskie związane z celebracją Wielkiego Tygodnia
Akt żalu doskonałego
Dekret Biskupa Opolskiego z dnia 24.03.2020r.
Msze św. w Internecie
Apel Caritas Diecezji Opolskiej
Przypomnienie
Modlitwa o zatrzymanie epidemii koronawirusa i dar zdrowia
Tytka Miłosierdzia
Zarządzenie nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r.
Odszedł ks. Leon Nowak
Ks. Leon Nowak
JULIA SZCZERBA-RURAŃSKI - plan leczenia
Podziękowania
1 % podatku na pomoc dla...
Czy sobie cenię to – co mam ?
WIELCY na Opolszczyźnie
Koncert dla Julki
Bądź moim Aniołem Stróżem. Podziękowanie!
Koncert charytatywny dla Julii - próby dla muzykantów
Bądź moim Aniołem Stróżem
MODLITWA… msza św. za zmarłych… w int. żyjących
TYTKA MIŁOSIERDZIA !
Poradnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej Caritas Diecezji Opolskiej w Oleśnie
Czy jesteś MIŁOSIERNY ?
Do Trzebnicy, choć nie boso
239 Pielgrzymka na Górę św. Anny: 13 –15.09.19
W Tobie, Święta Anno, mam nadzieję!
Oferta programowa Radia Doxa
Wspólnota Opiekunek Dzięcięctwa Bożego
NOWE DOTACJE NA ZAŁOŻENIE WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA NOWYCH ATRAKCYJNYCH WARUNKACH
Nasz Jubilat - Ks. Leon Nowak ( 60 r. Kapłaństwa )
Nasz Jubilat – Ks. Józef Mrocheń ( 50 r. Kapłaństwa )
Jubileusze
Wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi
Deklaracja dla kandydatek do Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego
Pielgrzymka Mniejszości Narodowych na Górę św. Anny
Pielgrzymka Chorych i Osób Niepełnosprawnych na Górę św. Anny
Ogłoszenia na Wielki Tydzień
Konkurs Wielkanocny
Spotkanie modlitewne Biskupa Opolskiego z osobami żyjącymi w związkach niesakramentalnych
Modlitwa o urodzaje i błogosławieństwo przy pracy
PRZYPOMNIENIE NAUKI KOŚCIOŁA
Gaik
TYTKA MIŁOSIERDZIA
1 % podatku na pomoc dla…
Odpusty w Wielkim Poście


wykonanie: blackgoose.pl © Parafia Wysoka 2006-2019