Piêæ przykazañ ko¶cielnych:
- W niedziele i ¶wiêta nakazane uczestniczyæ we Mszy ¶wiêtej i powstrzymaæ siê od prac niekoniecznych.
- Przynajmniej raz w roku przyst±piæ do Sakramentu Pokuty.
- Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyj±æ Komuniê ¶wiêt±.
- Zachowywaæ nakazane posty i wstrzemiê¼liwo¶æ od pokarmów miêsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywaæ siê od udzia³u w zabawach.
- Troszczyæ siê o potrzeby wspólnoty Ko¶cio³a.
Pierwsze przykazanie ko¶cielne:
„W niedziele i ¶wiêta nakazane uczestniczyæ we Mszy ¶wiêtej i powstrzymaæ siê od prac niekoniecznych”.
Na terytorium Polski, ¶wiêtami nakazanymi poza niedzielami s±:
- 1 stycznia, Uroczysto¶æ ¦wiêtej Bo¿ej Rodzicielki Maryi
- 6 stycznia, Uroczysto¶æ Objawienia Pañskiego (tzw. Trzech Króli)
- czwartek po Uroczysto¶ci Trójcy ¦wiêtej, Uroczysto¶æ Naj¶wiêtszego Cia³a i Krwi Chrystusa (tzw. Bo¿e Cia³o)
- 15 sierpnia, Uroczysto¶æ Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny (Matki Bo¿ej Zielnej)
- 1 listopada, Uroczysto¶æ Wszystkich ¦wiêtych
- 25 grudnia, Uroczysto¶æ Narodzenia Pañskiego (Bo¿e Narodzenie).
W niedzielê oraz inne dni ¶wi±teczne nakazane wierni s± zobowi±zani uczestniczyæ we Mszy ¶wiêtej oraz powstrzymywaæ siê od wykonywania prac niekoniecznych, czyli tych prac i zajêæ, które utrudniaj±:
- oddawanie Bogu czci,
- prze¿ywanie rado¶ci w³a¶ciwej dniowi ¶wi±tecznemu,
- korzystanie z nale¿ytego odpoczynku duchowego i fizycznego (zob. kan. 1247 KPK).
Nakazowi uczestniczenia we Mszy ¶wiêtej czyni zado¶æ ten, kto bierze w niej udzia³, gdziekolwiek jest odprawiana w obrz±dku katolickim (nie tylko rzymskim), b±d¼ w sam dzieñ ¶wi±teczny, b±d¼ te¿ wieczorem dnia poprzedzaj±cego (zob. kan. 1248 § 1 KPK).
Je¶li z braku kap³ana lub z innej powa¿nej przyczyny nie mo¿na uczestniczyæ w Eucharystii, zaleca siê bardzo, a¿eby wierni brali udzia³ w liturgii S³owa, gdy jest ona odprawiana w ko¶ciele parafialnym lub innym ¶wiêtym miejscu wed³ug przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo po¶wiêcali odpowiedni czas na modlitwê indywidualn± w rodzinie lub grupach rodzin (zob. kan. 1248 § 2 KPK).
Trzecie przykazanie ko¶cielne:
„Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyj±æ Komuniê ¶wiêt±.”
Okres Wielkanocy obejmuje czas od Niedzieli Zmartwychwstania Pañskiego do Niedzieli Zes³ania Ducha ¦wiêtego.
- Podczas 205. Konferencji Episkopatu Polski Biskupów Diecezjalnych, która odby³a siê w Warszawie, dnia 21 marca 1985 roku, Konferencja Episkopatu Polski ustali³a, ¿e okres, w którym obowi±zuje czas Komunii wielkanocnej, obejmowaæ bêdzie okres od ¦rody Popielcowej do Niedzieli Trójcy ¦wiêtej.
Czwarte przykazanie ko¶cielne:
„Zachowywaæ nakazane posty i wstrzemiê¼liwo¶æ od pokarmów miêsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywaæ siê od udzia³u w zabawach”.
- Post obowi±zuje w ¦rodê Popielcow± i w Wielki Pi±tek wszystkich miêdzy osiemnastym a sze¶ædziesi±tym rokiem ¿ycia (zob. KPK 1251-1252).
- Wstrzemiê¼liwo¶æ od pokarmów miêsnych obowi±zuje w ¦rodê Popielcow± oraz pi±tki ca³ego roku z wyj±tkiem uroczysto¶ci (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukoñczyli czternasty rok ¿ycia. Zachêca siê do zachowania wstrzemiê¼liwo¶ci tak¿e w Wigiliê Narodzenia Pañskiego.
- Uzasadniona niemo¿liwo¶æ zachowania wstrzemiê¼liwo¶ci w pi±tek (np. zbiorowe ¿ywienie) domaga siê od chrze¶cijan podjêcia innych form pokuty.
- Powstrzymywanie siê od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i sprzyja wolno¶ci serca (zob. KKK 2043). Obowi±zuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.
- Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru ka¿dego pi±tku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modliæ siê, wykonywaæ uczynki pobo¿no¶ci i mi³o¶ci, podejmowaæ akty umartwienia siebie przez wierniejsze wype³nianie w³asnych obowi±zków, zw³aszcza za¶ zachowywaæ wstrzemiê¼liwo¶æ” (zob. kan. 1249-1250). Wyj±tkiem s± jedynie przypadaj±ce wtedy uroczysto¶ci. Je¶li zatem w pi±tek katolik chcia³by odst±piæ ze s³usznej przyczyny od pokutnego prze¿ywania tego dnia, winien uzyskaæ odpowiedni± dyspensê.
Wszystkie aktualno¶ci
|