5 lat pontyfikatu papieża Franciszka

Wiele jego gestów, słów i decyzji budzi w Kościele i poza nim kontrowersje. Oskarża się go o sianie herezji i sprzeniewierzenie się doktrynie Kościoła; publicyści i socjologowie odnotowują w tym samym czasie «efekt Franciszka» - w kościołach pojawiają się osoby, które wcześniej nie czuły się w nich mile widziane.


Wątpliwości dotyczące ewentualnej Komunii św. dla rozwodników i niektórych punktów Amoris laetitiae, wypowiedzi (nie tylko te na pokładzie samolotu) pozwalające na szerokie (nad)interpretacje, kontrowersje wobec jednoznacznej postawy papieża wobec uchodźców, zaskakujący wielu ślub pobłogosławiony w samolocie... A jednocześnie: Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, rozszerzenie kompetencji do rozgrzeszania i zdejmowania ekskomuniki z powodu aborcji, powszechnie znane wezwanie, aby zejść z kanapy i pierwsza w dziejach encyklika o ekologii.

Kim jest papież Franciszek? Czy można nie zgadzać się z jego decyzjami i nauczaniem? Czy jego pontyfikat przynosi Kościołowi trwałe owoce? Co robić, gdy znajomość papieskiego nauczania ogranicza się u naszych rozmówców jedynie do - niestety zbyt często nierzetelnych - relacji medialnych?


Wszystkie aktualności

wykonanie: blackgoose.pl © Parafia Wysoka 2006-2019