Krzyż tzw. „pruski” w Wysokiej odnowiony

Kolejny krzyż na terenie naszej parafii został odnowiony. O odnowienie tego krzyża postarał się 

p. Andrzej SZUKAŁA. Na poszczególnych etapach ( mocny fundament, przygotowanie i obróbka drzewa….) pomagali mu: Waldemar Jeziorek, Klaudiusz Wolny, Alfred Rataj, Jacek Hase.

Krzyż jest wykonany z drzewa modrzewiowego. Ze względu na bardzo duży korpus ( figurę ) - część z drzewa jest również dużych rozmiarów. To z kolei sprawia, że duża część drzewa ma większe tendencje do pękania. Wymagać więc będzie krzyż nieustannego doglądania i częstych konserwacji w miejscu logicznie pojawiających się pęknięć ( w zależności od warunków atmosferycznych ).

Krzyż ma swoją bardzo długą historię. Jak podają stare kroniki - sięga swoją historią wydarzenia z 19 lutego 1743 roku. Do sołtysa Walochy, który mieszkał na początku wioski od Olesna ( obecnie gospodarstwo Krystian i Rafaela Wolny )-  przybył pruski chorąży  z żądaniem, aby sołtys dał mu swojego konia na cele wojskowe. Krewki sołtys nie spełnił żądań, „dał mu w gębę” a na dodatek wyrzucił chorążego z domu w którym się sam zabarykadował. Żołdak zaczął szukać siekiery, aby rozbić drzwi. W tym czasie przybył do sołtysa młynarz z Wojciechowa, który starał się uspokoić pruskiego oficera. Ten jednak bardzo rozgoryczony i podekscytowany do granic wytrzymałości swoją lancą przebił młynarza na wylot. Ten padł i po pewnym czasie zmarł. 

Na miejscu zbrodni żona młynarza postawiła krzyż upamiętniający to bolesne wydarzenie. Krzyż ten z biegiem lat przeniesiono na drugą stronę drogi – kilkadziesiąt metrów od miejsca zbrodni.

 Wyjeżdżając z Wysokiej w kierunku Olesna – „wjeżdżamy na ten krzyż”.

Krzyżem opiekuje się od wielu lat rodzina SZUKAŁA.

„Bóg Zapłać” rodzinie Szukała oraz wszystkim, którzy pomagali w pracach przy postawieniu nowego krzyża.Wszystkie aktualności

wykonanie: blackgoose.pl © Parafia Wysoka 2006-2019