Pochód św. Marcina: o dobrych uczynkach, lampionach i oczyszczającej mocy ognia

11 listopada wspomina się Św. Marcina, patrona m. in. armii, rycerzy, dzieci, podróżujących, żebraków. Św. Marcin żył w IV wieku. Za młodu był rzymskim legionistą, lecz po przyjęciu chrztu porzucił służbę wojskową. Następnie przez szereg lat prowadził pustelniczy tryb życia, skupiając wokół siebie kilkudziesięciu innych mnichów. Wkrótce został ogłoszony biskupem z Tours. Jako ordynariusz "zrewolucjonizował" swój urząd - wyszedł z katedry i zaczął sam chodzić do wiernych, nawiązywał kontakty z innymi biskupami, żył skromnie i przykładnie. Stał się ojcem życia zakonnego we Francji, a później patronem tego kraju.


W potocznej świadomości zasłynął jednak przede wszystkim swoim szczodrym gestem - legenda głosi, że Marcin jeszcze jako żołnierz w pewną mroźną noc spotkał na drodze przemarzniętego żebraka, który poprosił go o pomoc. Marcin rozciął swój czerwony płaszcz i oddał pół szaty żebrzącemu. W noc po tym wydarzeniu Marcinowi miał ukazać się Jezus, mówiąc, że to On podał się za biedaka.

Obecnie wspomnienie św. Marcina to przede wszystkim wielkie wydarzenie dla dzieci. 

W okolicy 11 listopada organizuje się - głównie w przedszkolach i parafiach - pochody z lampionami. 

Dokładna genealogia pochodów z latarenkami nie jest znana. Przypuszcza się dwie możliwości: jedną z nich są procesje świetlne, jakie wierni urządzali, odwiedzając grób św. Marcina. Inna wskazuje na roczny cykl pracy w polu. W okolicach dnia świętego Marcina ponownie rosło znaczenie światła i ognia - znów coraz wcześniej robiło się ciemno i trzeba było ogrzewać się ciepłem z pieca. Wraz z początkiem listopada rolnicy kończyli pracę w polu i w podzięce za udane zbiory zapalano ogniska na pustych polach, rytualnie "spalano" lato, zamykając tym samym urodzajny okres Ziemi. Przy tych ogniskach dzieci paliły pochodnie z papieru i słomy.. Z taki pochodniami chodziły przez wieś, prosząc o owoce i ciastka.


Wszystkie aktualności

wykonanie: blackgoose.pl © Parafia Wysoka 2006-2019