Do Trzebnicy, choć nie boso

W pierwszą sobotę października 2019 roku blisko 900 wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Opolskiej po raz 27 zjawiło się u grobu świętej Jadwigi Księżnej Śląska. Na czele pielgrzymów stał biskup pomocniczy Paweł Stobrawa. Pielgrzymom towarzyszyło 15 kapłanów. Niebo było pochmurne, od czasu do czasu padał deszcz, ale na twarzach pielgrzymów gościła radość. Szczególnym powodem do zadowolenia była 30 rocznica działalności Caritas Diecezji Opolskiej. Opolska Caritas jest najstarszą Caritas diecezjalną w kraju. Biskup opolski Alfons Nossol powołał ją 9 listopada 1989 roku. Po niej, w tym samym roku reaktywowano jeszcze kilkanaście Caritas diecezjalnych. 

Z okazji trzeciej dekady działalności opolskiej Caritas, program pielgrzymki był szczególny. Pielgrzymom towarzyszyła orkiestra dęta z Wrocławia, która grała nie tylko w czasie eucharystii ale także na błoniach przed bazyliką. W przywiezionych z Opola na tę okazję trzech namiotach, trzy kuchnie Caritas z Kluczborka, Nysy i Raciborza przygotowały dla wszystkich pielgrzymów gorący bogracz, bigos i bułkę. 

W namiotach, obok 500 miejsc siedzących, znalazły się stoiska z pracami osób niepełnosprawnych z Nysy, Raciborza, Kluczborka i Starych Siołkowic. Wszystkie prace nawiązywały do osoby św. Jadwigi i historii z Jej życia. Wyjątkowo emocjonalnym momentem była inscenizacja o św. Jadwidze, którą zaprezentowało kilkunastu niepełnosprawnych uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nysie. Wielu pielgrzymów nie potrafiło ukryć wzruszenia.

Zwieńczeniem pielgrzymki było nabożeństwo eucharystyczne w bazylice, które prowadził ks. prał. Edward Bogaczewicz. Nabożeństwo poprzedziło słowo dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej.

Grupka pielgrzymów z Bawarii, ziemskiej ojczyzny św. Jadwigi, która była świadkiem opolskiej pielgrzymki Caritas zauważyła, że „Święta z Andechs z pewnością jest szczęśliwa, gdy widzi ludzi, którzy posługując bliźnim sławią Boga i są radośni.”

Szkoda że grupa przygotowująca się do bierzmowania nie wykorzystała tej okazji , aby być u św. Jadwigi…

Nasza grupa z parafii /15/ i dekanatu /21/ liczyła 36 osób. Wszystkie aktualności

wykonanie: blackgoose.pl © Parafia Wysoka 2006-2019